Wpływ oświetlenia na wydajność pracy

Wpływ oświetlenia na wydajność pracy

Oświetlenie ma wpływ na zdrowie człowieka, szczególnie światło naturalne. To ono stymuluje serotoninę, czyli hormon szczęścia oraz melatoninę, która niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu i regulowania dobowego zegara. Tymczasem praktycznie cały dzień spędzamy w pracy, często w warunkach niedoświetlenia.

Liczne badania wpływu światła na zdrowie człowieka udowodniły, że zbyt rzadkie wystawianie się na działanie promieni słonecznych zaburza zegar biologiczny człowieka. Pionierami takich badań byli w latach 60. niezależnie od siebie niemiecki fizjolog Jürgen Aschoff i francuski geolog Michel Siffre. Za badania nad biologicznym zegarem człowieka w 2017 r. troje naukowców Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Yong otrzymało nawet Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Brak dostępu do światła dziennego nie tylko wymusza syntezę melatoniny i serotoniny, co sprawia, że stajemy się senni i zmęczeni, ale także wspomaga wydzielanie się kortyzolu, zwanego także hormonem stresu. To wpływa na pogorszenie koncentracji oraz nastroju, w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do depresji. Z kolei eksperyment naukowców z Northwestern University i University of Illinois w Urbana-Champaign wykazał, że odpowiednia ilość dziennego światła w biurze wpływa na lepszy sen nocą i lepszej ogólnej jakości życia1. Dlatego tak ważne nie tylko dla zdrowia, bezpieczeństwa, ale i efektywności pracy jest odpowiednie oświetlenie w biurze.

Barwa światła

Światło dzienne ma temperaturę barwową co najmniej 5300 kelwinów, jest barwy białej o wysokiej zawartości barwy niebieskiej. Światło, którym oświetlamy stanowisko pracy powinno być więc jak najbardziej do niego zbliżone. Zalecane są zatem świetlówki o odpowiedniej zawartości niebieskiej barwy lub białe LEDy w temperaturach barwowych pomiędzy 6000 i 8000 kelwinów, których widmo pochylone jest w kierunku krótkiej długości fali (niebieskiej). Co ciekawe, w godzinach wieczornych korzystniejsze jest używanie ciepłych barw, do 3000 kelwinów i obniżenie natężenia oświetlenia. Wynika to z rytmu natury, która także zmniejsza natężenie naturalnego światła wieczorem, a to pozwala nam zachować nasz własny rytm dobowy. Stosując sztuczne oświetlenie nie jesteśmy w stanie w pełni uzyskać takiej samej dynamiki światła dziennego, jaka występuje w naturze, ale w wielu firmach stosuje się nowoczesne koncepcje oświetleniowe, polegające na regulowaniu oświetlenia według pory dnia i pór roku.

Natężenie

Naturalne światło w słoneczny dzień może mieć między 10 a 25 tys. lx (luksów),
w zachmurzony – między 1 a 5 tys. lx. Minimalna wartość oświetlenia stanowiska pracy, określona normami europejskimi, to 300 lx, a dla pracy przy komputerze 500 lx, co odpowiada wschodowi i zachodowi słońca w bezchmurny dzień. W Polsce wymagania wobec oświetlenia dla powszechnie występujących obiektów biurowych określa szczegółowo norma PN-EN 12464-1:20122. Tymczasem osoby mniej więcej po czterdziestym piątym roku życia mają gorszą tzw. wydolność wzrokową niż na przykład trzydziestolatkowie i potrzebują więcej światła, by w takim samym stopniu widzieć rzeczy i utrzymać taką samą efektywność pracy jak ich młodsi koledzy3. Można to osiągnąć zwiększając natężenie oświetlenia ich stanowiska pracy z wymaganej wartości 300 lx (lux) nawet do około 1200 lx. Naukowcy zbadali także wpływ natężenia światła na efektywność pracy i doszli do wniosku, że zwiększenie natężenia oświetlenia stanowiska pracy dziennej z wymaganych 300 lx do 1000 lx generalnie poprawia samopoczucie i efektywność pracowników oraz jakość ich snu4. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że zbyt duża luminacja w pomieszczeniu lub jej nieprawidłowy rozkład może powodować odczucie niewygody bądź też obniżenie zdolności rozpoznawania przedmiotów w polu widzenia. Tzw. „olśnienie” także może powodować błędy pracowników i uczucie zmęczenia.

Światło sztuczne nigdy nie zastąpi naturalnego, natomiast odpowiednio dobrane znacząco wpływa na zdrowie i komfort pracowników. To jeden z najważniejszych elementów, który powinien być dostosowany do charakteru wykonywanej pracy, miejsca i wydajności wzrokowej pracownika.

  1. https://www.eurekalert.org/pub_releases/2014-08/nu-nli080814.php
  2. https://bezel.com.pl/2018/08/01/wymagania-oswietleniowe/
  3. Więcej: dr inż. AGNIESZKA WOLSKA Centralny Instytut Ochrony Pracy ZDOLNOŚĆ WIDZENIA A OŚWIETLENIE, „BEZPIECZEŃSTWO PRACY nauka i praktyka” 1/1999, str. 11‐14, dostęp: http://archiwum.ciop.pl/30525 mgr inż. Andrzej Pawlak „Czynniki decydujące o jakości widzenia” - Centralny Instytut Ochrony Pracy, http://nop.ciop.pl/m6-7/m6-7_7.htm
  4. Przykładowe badania przeprowadzone w Polsce: Raport z badań „Wpływ jasnego światła na parametry psychofizjologiczne pracowników zmiany dziennej. Pozytywny wpływ naświetlania lampami FOTOVITA”: https://urzadzenia-medyczne.com.pl/content/20-skutecznosc-lampy-fotovita
pane point
do góry